Poznajmy się w Poznaniu

Nocowaliśmy w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego. Zwiedzanie stolicy Wielkopolski zaczęliśmy w sobotę rano, dzieląc się na dwie grupy. Pierwsza grupa uczestniczyła w pokazie wyrobu słynnych rogali marcińskich, a druga grupa zwiedzała Muzeum Instrumentów Muzycznych. Następnie wszyscy udaliśmy się do Bazyliki Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa, potocznie nazywaną Farą Poznańską. Wysłuchaliśmy tam pięknego koncertu organowego i uczestniczyliśmy we Mszy Świętej, po niej było oprowadzanie z przewodnikiem. W przerwie obiadowej mieliśmy sposobność spróbować tradycyjnej kuchni poznańskiej – pyry z gzikiem czyli ziemniaki w mundurkach z białym serem i dodatkiem masła, dla bardziej odważnych smakoszy czernina czyli zupa na wywarze z gęsi lub kaczki z dodatkiem świeżej krwi, podrobami i suszonymi owocami. Szare kluchy też okazały się rewelacyjne podawane ze skwarkami i zasmażaną kapustą. Na Starym Rynku można było zaobserwować sporo pamiątek z koziołkami, z których również słynie Poznań. O 12.00 na wieży Ratusza otwierają się drzwiczki i wysuwają się z nich dwa małe koziołki, które 12 razy trykają się różkami. Można również pogłaskać żywe koziołki. Jeżeli ma się szczęście, można także spotkać panią, która przychodzi ze swoimi pupilami koziołkami: Franusiem i Zenusiem.
Po południu przeszliśmy na Ostrów Tumski i zwiedziliśmy Katedrę poznańską św. Apostołów Piotra i Pawła - jeden z najstarszych polskich kościołów i najstarszą polską katedrę, miejsce pochówku pierwszych władców Polski. Po całodziennym zwiedzaniu wieczorem z przyjemnością usiedliśmy i uczestniczyliśmy w spotkaniu integracyjnym grając razem w kalambury.
Niedzielny program także obfitował w atrakcje. Rozpoczęliśmy dzień od Mszy Świętej trydenckiej w formie rytu rzymskiego w Sanktuarium Najświętszej Krwi Pana Jezusa, a potem zwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego na Starym Rynku. Po południu udaliśmy się do Centrum Kultury Zamek, gdzie po zwiedzaniu zatrzymaliśmy się na popołudniową kawę. Na koniec tego bogatego programu czekało nas nowo otwarte Centrum Szyfrów Enigma – „miejsce wyjątkowe – unikalna ekspozycja, która w angażujący odbiorców sposób pokazuje historię złamania szyfrów Enigmy, a także prezentuje sposoby utajniania informacji na przestrzeni dziejów. To tajemnica i przygoda w jednym”. Był to ostatni punkt programu, po którym rozjechaliśmy się do naszych domów.

ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu
ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu
ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu
ZjazdWPoznaniu ZjazdWPoznaniu

Dziękujemy bardzo serdecznie Wszystkim miłym Gościom za obecność oraz Wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu spotkania w Poznaniu! Dobrze było pobyć Razem! Chwała Panu!