Czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego

W sobotę 22 maja 202 r. w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach - Panewnikach odbyło się wspólnotowe czuwanie przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

W ramach adoracji odprawione zostało nabożeństwo Drogi Światła, podczas którego rozważaliśmy 14 spotkań z Chrystusem Zmartwychwstałym (są to odpowiedniki 14 stacji Drogi Krzyżowej) począwszy od samego Zmartwychwstania aż do Zesłania uczniom obiecanego Ducha Świętego. Rozważania odwołują sie do odpowiednich fragmentów Pisma Świętego, które dodatkowo wzbogaciliśmy o omówienie 12 owoców Ducha Świętego. Każde spotkanie to zapalona na ołtarzu kolejna świeca.

Droga światła - to nabożeństwo odprawiane w Kościele katolickim w okresie wielkanocnym. Powstało ono we Włoszech w 1988 roku w rodzinie salezjańskiej. Inspiracją do jego powstania były freski z katakumb św. Kaliksta w Rzymie przedstawiające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, który przechodzi z ciemności do światła (stąd nazwa Droga Światła). W latach 90. nabożeństwo było stopniowo rozpowszechniane na całe Włochy. Droga Światła została umieszczona w oficjalnym modlitewniku na Wielki Jubileusz Roku 2000. W 2002 roku została oficjalnie zatwierdzona przez rzymską Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Od tamtego czasu w wielu parafiach na świecie wprowadzono jej odprawianie.

Po zakończeniu Drogi Światła sprawowaliśmy Eucharystię z czytaniami z wigili uroczystościi Zesłania Ducha Świętego.

Z powodów ograniczeń epidemiologicznych w czuwaniu osobiście uczestniczyło jedynie 50 osób, a dzięki transmisji on-line na kanale YT mogli wziąć w nim udział również członkowie naszego duszpasterstwa z odleglejszych rejonów.

Czuwanie przygotował rejon tyski. Dziękujemy za wspólną modlitwę! Szczególne podziękowania dla scholi:)


Droga Światła - rozważania (pdf)


2021_Zesłanie
2021_Zesłanie 2021_Zesłanie
2021_Zesłanie 2021_Zesłanie
2021_Zesłanie 2021_Zesłanie